Ali ima vaše podjetje notranje coache?
Številna podjetja po svetu in v Sloveniji se odločajo, da bodo najela coacha, ki bo posameznikom v podjetju pomagal skozi spremembe in pri pospeševanju rasti. Nekateri se poslužujejo zunanjih, drugi notranjih coachev spet tretji kombinacije enih in drugih. Tako zunanji, kot notranji coachi nudijo vodjem podporo in sledijo coaching modelu, ki je usmerjen k rezultatom. Imeti morajo ključne kompetence coacha in sposobnost aktivnega poslušanja. Tako zunanji kot notranji coach mora pripraviti jasen dogovor o vsebini in obsegu coachinga, zagotoviti jasnost vlog obeh – klienta (v angleščini se velikokrat uporablja izraz coachee) in coacha, ter temeljito preveriti vsa pravila in procese glede zaupnosti podatkov in dokumentiranja coaching procesa. Nekatera podjetja imajo po več različnih coaching programov znotraj podjetja in hkrati najemajo zunanje coache po potrebi. V tokratnem prispevku boste bolje spoznali notranji coaching ter njegove prednosti in slabosti.
Notranji coaching postaja vse bolj popularen v podjetjih, ne samo zaradi potencialno nižje investicije, ampak tudi zaradi večje razpoložljivosti coacha in njegovega poznavanja kulture podjetja. Program notranjega coachinga je običajno krajši in ima določeno število srečanj, njegova največja prednost je večja možnost prikrojitve programa ciljem organizacije in udeležencem. Namenjen je predvsem posameznikom na začetku ali ob spremembi vodstvene kariere. Notranji coach lahko uporabi znanje o organizacijski kulturi in procesih in klientu pomaga doseči boljše rezultate ter rešiti poslovne in pogosto tudi osebne izzive.
Ko razmišljate o tem, da v vašem podjetju uvedete program notranjega coachinga, je ob tem veliko stvari, na katere morate biti pozorni. Tukaj je 8 ključnih korakov do uspešnega notranjega coachinga:
1. DOLOČITE CILJE IN ŽELENE REZULTATE
Preden uvedete notranji coaching je nujno, da proučite, na katerem področju se pojavlja potreba po coachinug in bo lahko notranji coaching imel največji učinek. Izberite področje, na katerem boste notranji coaching uvedli in definirajte cilje in rezultate, saj boste le tako lahko izmerili uspešnost in učinkovitost notranjega coachinga. Cilje določite na 3 nivojih:
2. DOLOČITE VRSTO NOTRANJEGA COACHINGA
Notranji coaching se običajno izvaja v živo 1:1, še posebej, če sta coach in coachee oba na isti lokaciji. Glede na današnje globalno poslovanje podjetij pa se vse pogosteje uvaja tudi notranji coaching 1:1 v živo preko spleta. V določenih primerih je lahko primeren tudi skupinski notranji coaching. Na primer v podjetju Danone so leta 2013 uvedli skupinski notranji coaching za direktorje v procesu transformacije podjetja in je postal nepogrešljiv del politike razvoja kadrov v podjetju.
3. DOLOČITE UDELEŽENCE NOTRANJEGA COACHINGA
Notranji coaching se običajno uporablja kot podpora za vodje na začetku njihove kariere. Pogosto se dogaja, da so zaposleni odlični na nekem področju in zaradi tega napredujejo v vodjo. Ob tem se prav lahko zgodi, da na področju vodenja niso niti približno tako dobri, kot so bili na svoji prejšnji poziciji, zato nujno potrebujejo podporo. Pri takšni spremembi gre običajno za potrebo po izpopolnjevanju t.i. »mehkih veščin«, kot npr. vodstveno zaupanje, prej kot za potrebo po določenem tehničnem znanju. Pridobivanje tovrstnih veščin pa ni tako jasno kot če pošljete nekoga na napredni tečaj za delo z določeno aplikacijo, ki jo uporabljate znotraj podjetja. Nadalje je notranji coaching učinkovit za vodje, ki se soočajo s spremembo vodstvene kariere. Seveda pa glede na naravo dela vašega podjetja lahko notranji coaching uporabite tudi za druge zaposlene znotraj podjetja, ki sodelujejo pri projektu z visokim potencialom, upravljajo spremembe, ipd.
Pri izbiri udeležencev je pomembno, da se zavedajo, da je notranji coaching prednost in ne kazen.
4. IZBERITE NOTRANJE COACHE
Izberite primernega notranjega coacha za določenega posameznika oziroma skupino. Iskanje lahko začnete med zaposlenimi na kadrovskem področju, med vodji, lahko pa se potenciali za notranje coache »skrivajo« tudi v zaposlenih znotraj drugih delovnih področij. Kogarkoli boste izbrali za notranjega coacha, mora biti kredibilen in zaupanja vreden med sodelavci. Samo zaradi tega, ker nekdo dela na kadrovskem področju ali je vodja, še ne pomeni, da ima znanja in kompetence coacha. Najpogosteje je notranji coaching neuspešen prav zaradi nekredibilnosti notranjega coacha. Pomembno je, da notranjega coacha dobro pozicionirate znotraj podjetja in mu pomagate, da bo glede na izkušnje, razumevanje teme in ustrezno znanje, lahko učinkovit in kredibilen za delo s predvidenimi udeleženci in temo. Kredibilnost notranjega coacha lahko izjemno dvignete prav z naslednjim korakom.
Vaši zaposleni so vaš največji potencial za rast in razvoj podjetja ter doseganje izjemnih rezultatov, zato najbrž želite, da z njimi dela nekdo, ki je za to ustrezno usposobljen in opremljen s primernimi orodji in veščinami. Čeprav ima notranji coach veliko prednost pred zunanjim glede poznavanja kulture podjetja in procesov, je lahko njegov manko predvsem v znanju in izkušnja s področja coachinga. Podobno kot so zaposleni usposobljeni, certificirani in licencirani za upravljanje z določeno strojno ali programsko opremo, ali opravljanje določenih storitev, kot npr. licenca za zavarovalno zastopanje, morajo tudi notranji coachi biti ustrezno usposobljeni. Omogočite kvalitetno usposabljanje, certificiranje in pridobitev licence za coacha, ne samo zaradi zagotavljanja večje kredibilnosti temveč predvsem za to, da bodo znali s coaching programom zaposlene usmerjati k rezultatom. Dobro usposobljeni coach ima bogato orodjarno coaching orodij, ki jih zna tudi uporabljati, ob tem pa dobro ločuje med coachingom, mentorstvom in svetovanjem ter se ustrezno odziva na klientova vprašanja.
6. IZVEDITE PILOTNI NOTRANJI COACHING
Kadar je notranji coaching nekaj novega v vašem podjetju in predstavlja spremembo za zaposlene, najprej izvedite pilotni projekt notranjega coachinga, da predstavite vrednost notranjega coachinga. Četudi se vam bo morda lahko zdelo, da za to nimate časa, je ta korak ključen za uspeh, saj vam in notranjemu coachu omogoča, da program dopolnite, spremenite in ukrojite potrebam vaših zaposlenih podjetju.
Udeležencem predstavite program notranjega coachinga, da bodo razumeli učinek coachinga nanje in na organizacijo kot celoto. Med predstavitvijo odgovorite na vprašanja, kot so:
- Zakaj uvajamo notranji coaching? Kaj je notranji coaching?
- Kakšna je vloga udeleženca in kakšna je vloga coacha?
- Frekvenca coaching srečanj?
- Kaj so cilji notranjega coachinga?
- Kako bomo merili uspeh?
- Kako je notranji coaching povezan s strateškimi cilji podjetja?
- Pogosto zastavljena vprašanja:
-
- Zakaj je naš oddelek izbran za notranji coaching?
- Ali zdaj poročamo coachu?
- Nimamo časa za to. Kako bomo lahko sodelovali v coachingu poleg vsega dela, ki ga imamo?
- Kako dolgo bo trajalo?
- Kaj, če ne želimo sodelovati, se lahko izpišemo?
- Bomo obdržali službo, ko končamo s tem programom?
- Dosegamo zastavljene cilje. Zakaj popravljamo nekaj, kar ni pokvarjeno?
- Vse lepo in prav, kaj pa če ne dosežemo rezultatov, ki jih navajate kot pričakovane?
- Na koga se obrnemo, če imamo vprašanja ali dvome glede programa?
Zavedajte se, da je uvajanje novega programa sprememba, ki (kot vsaka druga sprememba v podjetju) lahko naleti na upor. Več vprašanj kot boste odgovorili tekom predstavitve in pilotnega projekta, bolj bodo udeleženci pripravljeni sodelovati in večja bo korist notranjega coachinga.
S pilotnim notranjim coachingom boste dvignili kredibilnost notranjemu coachu in vrednost samemu coaching programu. Investiranje v vaše zaposlene na način, da jim zagotovite dober coaching program je ključna sestavina razvoja zaposlenih (predvsem vodij) v podjetju.
7. SKLENITE DOGOVOR O IZVEDBI NOTRANJEGA COACHINGA
Glede na to, da se notranji coaching izvaja znotraj podjetja, so nekateri mnenja, da je dovolj ustni dogovor. Če pa želite spremljati ključne kazalnike uspeha za notranji coaching, sklenite pisni dogovor, v katerem določite glavno temo, predviden obseg notranjega coachinga (področje, čas, …), pričakovane rezultate, zaupnost podatkov, obveznosti udeleženca in coacha.
Notranji coaching dodajte v opis del in nalog osebe, ki bo izvajala notranji coaching. S tem se boste izognili, da bi coaching oviral druge vsakodnevne aktivnosti notranjega coacha in obratno. Kadar uvajate 1:1 notranji coaching, coachu dodelite do 3 udeležence hkrati.
8. ZAGOTOVITE VARNOST IN ZAUPNOST
Nazadnje in vendar prav tako pomembno, poskrbite, da notranji coachi ne vključujejo tem, ki bi lahko podjetje izpostavile pravnim rizikom. Notranji coachi naj se izogibajo tem, ki vključujejo mentalne bolezni, odvisnosti ali nelegalno vedenje. Tovrstne zadeve morajo biti prijavljene ustreznim uradnim organom.
Včasih se lahko zgodi, da bodo zaposleni manj zgovorni in pripravljeni sodelovati z notranjim coachem kot z zunanjim, zato je pomembno, da jim zagotovite zaupnost. Notranji coach mora skrbno proučiti pravila in procese glede zaupnosti podatkov in dokumentiranja coaching procesa ter jih upoštevati pri pripravi, izvajanju in poročanju o coaching programu.
Torej, če povzamemo, notranji coaching ima številne prednosti in potencial, da vaše podjetje prestavi na višji nivo. Kljub vsemu je prav, da ste pri uvajanju notranjega coachinga previdni, osredotočeni na to, kaj želite doseči s coachingom, da usposobite potencialne notranje coache ter notranji coaching uvajate po vnaprej določenih korakih.
Dr. Aleksander Šinigoj
1 Comment
Join the discussion and tell us your opinion.
Super in odlicno!
Tocno v tej smeri sem zelela pomagati bivsemu podjetju – – – pa ni bilo ne posluha in ne volje na najvisjem nivoju.
Pa odziv slusateljev?…cudovita zgodba, vzporedna vasemu zapisu.
Hvala vam za poslano.
In ja – majcken in neobvezen predlog; posljite na naslove direktorjev podjetij, da se bodo koncno zavedali tihega/implicitnega znanja v podjetjih….
Se enkrat hvala in lep pozdrav!